Боят при Врабча, атаката при укрепителната линия при Чаталджа, третият конгрес на македонската емиграция. Това са част от събитията, с които се свързва датата 3 ноември в българската история.
През 1885 г. в хода на Сръбско-българската война (1885 г.) започва боят при Врабча между Трънския прикриващ отряд и настъпващата в пълен състав сръбска Шумадийска дивизия. Под силния сръбски натиск българските подразделения започват организирано оттегляне към Секиричкия мост. Положението овладява 4 дружина от 5 пехотен полк с командир капитан М. Маринов. Те настъпват към
...
" Прочетете още "
|
Гюнтер Шабовски, който обяви, че пада Берлинската стена през 1989 година, е починал на 86 години в старчески дом в Берлин. Жена му Ирина Шабовски обяви това пред ДПА, предадоха АП и Би Би Си.
През 1989 г. Шабоковски, говорител на правителството на ГДР тогава, обявява, че ограниченията за пътуване от Източна Германия незабавно ще бъдат вдигнати, което води до хиляди хора да се насочат към Западна Германия.
Официални представители на Източна Германия са планирали промените да бъдат приложени на следващия ден, но масата от хора бързо са съборили стената. Мерките са имали за цел да се наложи контрол върху имигрирането към Унгария на фона на масови протести.
На 9 ноември 1989 година Шабоковски
...
" Прочетете още "
|
Честваме Деня на народните будители, 1 ноември – празник на всички ученици, учители, студенти, университетски преподаватели, книжовници, читалищни работници, учени и журналисти.
Празникът е честван за пръв път в Пловдив през 1909 г. През 1922 г. Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение в правителството на Стамболийски по инициативата на група интелектуалци, сред които Станимир Станимиров, Александър Радославов, Димитър Лазов, проф. Беньо Цонев, Иван Вазов, внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будит
...
" Прочетете още "
|
Изложба по случай 1 ноември – Денят на народните будители – беше представена на IV и V етаж на Министерството на образованието и науката. Празникът води началото си от 1922 г., когато министърът на просвещението Стоян Омарчевски инициира 1 ноември да се чества като официален празник в България.
Изложбата не е тематично обвързана. Експонира се представителна извадка на учебно-творческа дейност на учители по изобразително изкуство и техните възпитаници от Бургаския регион, представители на различни степени и видове училища, както и на извънучилищните дейности в лицето на Общински детски комплекс, съобщиха от пресцентъра на МОН.
<
...
" Прочетете още "
|
Св. апли от 70-те: Стахий и Амплий и др.
Св. мчк Епимах.
Днес Православна църква почита паметта на няколко апостоли, които влизат в числото на 70-те Христови ученици. Те са: св. Стахий - поставен за епископ във Византия, св. Амплий - епископ в Лида, и др.
Св. мчк Епимах се родил в Египет.
...
" Прочетете още "
|
На тази дата в 1869 г. е основан Българският революционен централен комитет (БРЦК) - организация на българското националнореволюционно движение, създадена в Букурещ с цел да пропагандира революционните идеи и окаже съдействие за политическа и идейна подготовка на българската национална революция. БРЦК е приемник на революционните традиции на българския народ в борбата му против османското владичество, на крупното дело на Г. С. Раковски, поставил началото на организираното българско националнореволюционно движение.
...
" Прочетете още "
|
Излизането пред Чаталджа в хода на Балканската война, битката за Плевен в хода на Руско-турската освободителна война, откриването на Висшият педагогически институт. Това са част от събитията, с които се свързва датата 30 октомври в българската история. По време на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.) Осман паша получава заповед да задържи Плевен до пълно изразходване на припасите си, след което да се оттегли от града.
...
" Прочетете още "
|
На 26 октомври Явор Гърдев откри новата зала за театър " Крикор Азарян" в НДК, със спектакъла "Чайка", съобщава в. "24 часа".
...
" Прочетете още "
|
Пейо Тотев Крачолов, по-известен като Пейо Яворов, е български поет символист и революционер, войвода на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, смятан за един от най-големите български поети на 20 век.
Роден е в град Чирпан на 14 януари (1 януари стар стил) 1878 година. Завършва V гимназиален клас в Пловдив. От 1897 до 1900 година работи като телеграфопощенец, сменяйки различни селища – Чирпан, Стара Загора, Сливен, Стралджа, Анхиало, София. По това време той симпатизира на Българската работническа социалдемократическа партия. След 1897 година влиза в контакти с Вътрешната македоно-одринска революционна организация. От 1901 до 1902 година редактира нейния легален орган вест
...
" Прочетете още "
|
1859 г. - архимандрит Партений Зографски е ръкоположен за епископ Полянински. Решението да се назначи българин за епископ в Кукуш е продиктувано от желанието на Патриаршията да неутрализира разширяващото се влияние на униатството сред българското население в Македoния.
...
" Прочетете още "
|
« 1 2 ... 37 38 39 40 41 ... 44 45 » |