© bnews.bg
Министерството на здравеопазването ще представи днес проекта за национална здравна карта. Тя определя необходимостта от лечебни заведения за всеки район на страната, предаде Нова Телевизия.
Здравната каса вече няма да е задължена да финансира всички болници. А решението дали да работи с дадено лечебно заведение ще зависи от нуждите на населението от болнични легла и кабинети във всеки отделен район.
Така министерството иска да се пребори с феномена, че има все по-малко лекари и все повече лечебни заведения у нас.
Документът ще бъде публикуван на интернет-страницата на здравното ведомство за публично обсъждане.
Националната здравна карта не предвижда закриване на болници, а е съобразена с европейските стандарти, уточни зам.-министърът на здравеопазването д-р Адам Персенски.
Той посочи, че в България в момента има 38 000 легла за активно лечение, т.е. около 7 на 100 000 души, докато европейският стандарт е 4 на 100 000 души. Общо в страната 3 500 легла ще бъдат преобразувани от активни в такива за продължително лечение. Според него това е свързано с факта, че както в Европа, така и в България населението застарява и то се нуждае от продължително лечение.
„За пръв път от 15 г. насам се въвеждат клинични пътеки за продължително лечение след инсулт, инфаркт и хирургична операция. Досега престоят на такива пациенти беше кратък и след рехабилитацията близките си го прибират за домашно лечение. В цялата Кърджалийска област броят на активните легла ще бъде намален с 12, което означава, че няма да се закриват общински болници“, коментира д-р Персенски, цитиран от БГНЕС.
Запитан за съдбата на психодиспансерите, той заяви, че те са закрити преди около 6 години, но съществуват центрове за психично здраве: „Смисълът на центровете е да предоставят дневна грижа на хора в гранични състояния, те да получават безплатно лекарствата, които държавата им осигурява. Тези хора не трябва да бъдат изолирани от обществото, но в никакъв случай не трябва принудително да бъдат въдворявани за лечение в болници. В страната има 24 психиатрични здравни заведения с 4 800 легла, но не всички са с пълен капацитет. В тях има отделения за изолиране на опасно болните, голяма част от тях са настанени за по 150 дни годишно“.
Д-р Персенски бе в Кърджали по повод откриването на изцяло обновеното отделение за хемодиализа в многопрофилната болница в областния град.
|