Снимка: inforesist.org
В края на януари представители на българското и руското правителство ще преговарят за изграждането на разпределителен център за природен газ в България. Синьото гориво ще идва основно от Русия, съобщи БГНЕС.
Това ще стане след като днес министерският съвет одобри позицията и състава на българската делегация за 15-ото заседание на Българо-руската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество.
Въпреки че проектът „Южен поток” остава официално спрян, идеята за изграждане на газов хъб, представена от премиера Бойко Борисов, вече получи одобрението на Европейската комисия.
В същото време Русия няма голям избор за осъществяване на целта си да заобиколни Украйна при доставките на синьото гориво за европейските пазари.
Проектът за газопровод към Германия – „Северен поток 2”, не получи одобрението на европейските регулатори.
Отношенията с Турция остават влошени и преговорите за „Турски поток” са на практика спрени.
В същото време Русия има тръби за милиони долари, останали от „Южен поток” и продължава да плаща на швейцарската компания Allseas за наетите за поставянето им кораби.
След петгодишно прекъсване комисията за икономическо и научно-техническо сътрудничество ще се събере отново на 27 и 28 януари в София.
Заседанието ще се проведе под председателството на министрите на икономиката Божидар Лукарски и на енергетиката Теменужка Петкова и Сергей Герасимов, първи заместник-министър на правосъдието на Руската федерация.
Предвижда се да бъдат разгледани въпроси на двустранното икономическо сътрудничество – в областта на взаимната търговия, енергетиката, туризма, селското стопанство, информационните технологии и др.
В рамките на сесията от българска страна ще бъде заявена заинтересованост от укрепване и развитие на двустранните отношения в газовия отрасъл при взаимно изгодни условия.
По време на заседанието българската страна ще обсъди с руските си партньори въпроса за реализация на концепцията за газов разпределителен център на територията на България при спазване на европейското законодателство. Руският газ се разглежда като един от източниците за захранване на разпределителния център.
В областта на търговията ще бъдат обсъдени възможностите за увеличаване обема на българския износ за Русия предвид значителното отрицателно за България търговско салдо. През първите девет месеца на 2015 г. двустранният стокообмен е намалял с 36,2%, като износът е намалял с 35,8%, а вносът, с 36,3 %.
Ще бъде отчетено и успешното сътрудничество с Русия при изпълнение на програмите за продължаване срока на експлоатация на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“.
Съществува значителен потенциал и интерес за задълбочаване на сътрудничеството в областта на туризма. Руските граждани заемат четвърто място по брой на чуждестранни туристи, посетили България през първите девет месеца на 2015 г.
|