Петък, 22.11.2024, 20:51
Новини Вашето IP - 3.144.89.152
Добре дошли , Guest
Реклами


за реклама
.
,
Новини » 2016 » Януари » 15 » Показват богослужебните одежди на Васил Левски в софийския храм "Св. София"
21:31
Показват богослужебните одежди на Васил Левски в софийския храм "Св. София"

  Снимка: БГНЕС


Богослужебните одежди с които е служил  йеродякон Игнатий - Васил Левски ще бъдат изложени в столичния старинен храм "Св. София". Те ще останат там до края на месец февруари за поклонение, съобщиха от БГНЕС.


Одеждите - дяконски стихар и орар, по принцип се съхраняват в Сопотския девически манастир "Св. Спас", в който е замонашен Васил Иванов Кунчев. Според преданието монах Игнатий е облякъл тези одежди при ръкополагането си за дякон и ги е ползвал впоследствие при богослужения. Освен от него, те са носени и от други духовни лица.

Одеждите са изработени през първата половина на XIX вeк в Русия и са подарени на манастира от руски монаси и поклонници, които отсядат в обителта на път за Света Гора. Манастирът е опожарен от турците по време на Освободителната война, но олтарът на църквата, където са били одеждите, оцелява. След възстановяването му манастирът става девически и монахините съхраняват одеждите като една от реликвите му.

В храм „Св. София – Премъдрост Божия”, който е в непосредствена близост до лобното място на йеродякон Игнатий (Васил Левски), и където ежегодно на 19 февруари се отслужва панихида в негова памет, се съхранява и кичур от косите на Дякона. Русият кичур се пази в рамка върху черен фон. Под косите е документирано, че те са дарени на храма на 21 февруари 1970 г. от Бочо Христов Загорски, първи сестрин внук на йеродякон Игнатий.

Надписът гласи: „Декларация. Подписаният Бочо Христов Загорски, на 90 години, първи сестрин внук на Дякон Игнатий – Васил Левски, декларирам, че аз лично подарих на столичния храм „Св. София” кичур от косата на Дякон Игнатий – Васил Левски. Живея в Пазарджик на ул. "Йордан Ненов" № 87, а в София на ул. "Цар Борис І" № 42 вх. А". Достоверността на дарението е засвидетелствано с подписите на Загорски, както и на трима свидетели: отец-председателя на църковното настоятелство на храма, ик. П. Попалександров и ик. Г. Попкръстев.

 

Категория: История и култура | Добавено от: kubratnews1
Коментари: 0
omForm">
avatar