Специалистът по микро-електромеханични системи д-р Цено Галчев е тринадесетият лауреат на президентската награда „Джон Атанасов“, присъждана за постижения в областта на компютърните науки. Това съобщават от президентството.
Д-р Цено Галчев е доктор по електротехника и електроника от Мичиганския университет в САЩ. Научните му интереси са в областта на микро-електромеханичните системи (МЕМS). Д-р Галчев създава микросистеми, които преобразуват кинетичната енергия около тях, в електричество, което може да захранва електронни системи и схеми. Разработената технология е патентована и поставя световен рекорд за ефективност при преобразуването на нискочестотни вибрации. В момента работата на Цено Галчев е свързана с разработването на различни микросистеми за записване на електрическите сигнали в мозъка. Д-р Галчев е автор на 30 научни труда. На 6 октомври, вторник, от 17.00 часа д-р Галчев ще изнесе открита лекция във Vivacom Art Hall от 17.00 часа.
Носителите на грамоти “Джон Атанасов - ученици и техните преподаватели” за 2015 г. са Марин Шаламанов и неговият учител Петър Петров, както и ученикът Виктор Кирилов и преподавателят Красимир Асенов, които през изминалата година спечелиха челни места в някои от най-трудните международни ученически олимпиади в направленията информатика и информационни технологии.
За първи път конкурсът за отличията „Джон Атанасов“ включи две нови категории - грамоти „Джон Атанасов – първи стъпки в компютърните науки“ за ученици и студенти от 12 до 22-годишна възраст, отличили се с авторските си проекти в национални и международни научни конкурси, и грамоти „Джон Атанасов – проект с висок обществен принос“, които отличават индивидуални и екипни проекти на създатели под 35-годишна възраст.
Носител на грамотата “Джон Атанасов - първи стъпки в компютърните науки за 2015 г. е Христо Стоянов, студент първа година в Станфордския Университет в САЩ. Той представя България в международното състезание Intel ISEF 2015 в категорията „Софтуерни системи“, а през 2014 г. влиза в топ 5 на писмени разработки на конкурса RSI.
За 2015 г. носители на грамота на президента за проект с висок обществен принос са Георги Държалинов и Станимир Ненов за създадената от тях платформа Pravatami.bg. Проектът е със заложена социална функция, като основната му цел е да формира и насърчи правната култура на читателите си.
Лауреатите на президентските отличия „Джон Атанасов“ ще бъдат отличени и с допълнителни награди от SAP, Lenovo, WebIt, София Тех Парк и фондация „Америка за България“.
„Имаме млади учени на световно ниво и това ново поколение български учени е от изключително значение за бъдещето на България. Те притежават качествата да определят дневния ред в областта на компютърните технологии“, каза държавният глава Росен Плевнелиев, след като връчи призовете на името на Джон Винсент Атанасов. „За нас няма тайни в софтуерната индустрия. ИТ-секторът е част от доброто име на България, защото днес сме световна сила“, каза Росен Плевнелиев.
Софтуерната индустрия на България днес формира 1.74% от БВП, а 60 на сто от продажбите й са за износ. Ръстът на оборота в сектора достига 600% за десет години, а броят заетите в ИКТ-сектора нараства от 5 хиляди през 2005 г. до 17 хиляди заети днес. 90 на сто от тях са млади хора под 35-годишна възраст, отбеляза президентът.
„Бъдещето не е на газовите тръби, а на таланта. Държавите няма да бъдат силни заради своите армии и защото могат да прекрояват граници. Държавите ще бъдат силни с успеха на нациите – с реализацията на всеки един човек със самочувствието, че прави смислени неща и ги прави добре. Бъдещето не е на армиите на войниците, а на армиите от компетентни млади хора, които работят глобално и са прегърнали каузата на иновативна и просветена България“, каза още държавният глава в приветствието си към лауреатите на високия приз и гостите на церемонията в Гербовата зала на „Дондуков“ 2.
|