Петък, 22.11.2024, 06:14
Новини Вашето IP - 3.138.134.221
Добре дошли , Guest
Реклами


за реклама
.
,
Новини » 2015 » Септември » 17 » Откриха най-дългата вулканична верига в света
13:53
Откриха най-дългата вулканична верига в света

Най-дългата континентална вулканична верига в света е скрита дълбоко под земната кора в Австралия, пише CNET, цитирана от Агенция фокус.

Тя преминава от Уитсъндейските острови в северната част на Куинсленд до Мелбърн на южния бряг, като дължината й е 2000 километра. Веригата, по думите на Родри Дейвис, ръководител на изследването, е образувана от движението на австралийския континент през последните 33 милиона години.

При изместването на земната маса на север, тя е преминала през върха на активен вулканичен регион в земната мантия. Тази гореща точка, за която се смята, че все още съществува под Тасманийско море, е създала дългата вулканична верига. „Разбрахме, че една и съща гореща точка е била причина за изригвания в Уитсъндейс и в централния район на Виктория, както и някои редки форми на релефа в Нов Южен Уелс“, обяснява Дейвис.
 

Веригата, наречена от учените Косгроув е почти три пъти по-дълга от прочутата зона на вулканична активност Йелоустоун в Северна Америка. Дължината й не е единствената забележителна черта. Тя се намира далече от ръба на тектонската плоча, а обикновено по-голямата част от вулканичната активност протича между тектонските плочи, където нестабилността на земната кора позволява на магмата да излезе на повърхността.
 

Австралия е разположена в средата на тектонска плоча, която се простира от Индийския океан до Нова Зеландия. Горещата точка Косгроув се намира на хиляди километра от ръба й. Веригата не е един дълъг вулкан, а поредица от отделни горещи точки, които вероятно се образуват върху потоци от магма. Това са зони от неимоверно горещи скали, които излизат от граничната зона между земната кора и мантията, на около 3000 километра под повърхността.
Откритието ще даде възможност на учените да разширят познанията си за движението на континентите в миналото, както и да откриват признаци на вулканична активност. Екипът е намерил, например, находища на рядка скала, която е показател, че литосферата в този регион е достатъчно тънка, за да се разтопи и превърне в магма.

Категория: Любопитно | Добавено от: kubratnews
Коментари: 0
omForm">
avatar