Международният ден на жената се празнува всяка година на 8 март. Това е ден за международно признание на икономическите, политическите и обществените постижения на жените.
Започнал само като политическо събитие за социалистите, празникът постепенно става част от културата на много страни. В България денят се празнува и като Ден на майката, въпреки че според много българи Благовещение-25 март е християнският празник на майката и жената.
Първият Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия. В България Осми март първоначално се отбелязва с беседи в тесен кръг на социалисти през 1911 г., а през 1915 г. е първото публично честване.
Идеята за създаване на международен ден на жената се появява след бурната индустриализация и икономическа експанзия в началото на 20 век, която поражда протести за подобряване условията на труд.
Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк.
Въпреки че по цял свят 8 март е празник на жената и майката, все пак във всяка страна неговото честване е уникално и крие специфичен колорит. В Италия например на този ден мъжете подаряват цветя на майките и любимите си – те задължително трябва да са жълти мимози. В Португалия дамите се събират, за да празнуват заедно. Заведенията са препълнени с женски групи, отбелязващи празника. Всички излизат по женски, без приятели и съпрузи.
На Балканския полуостров е прието мъжете да правят подаръци на жените си – задължително цветя, а по желание и друг дребен подарък. Подаряват се пролетни свежи цветя – най-вече зюмбюли, карамфили, нарциси, фрезии. Прието е и работодателите да правят подаръци на колежките си. В някои страни се празнува като еквивалент на Деня на майката, а децата правят малки подаръци на майките и бабите си.
|