Събота, 23.11.2024, 00:30
Новини Вашето IP - 3.140.198.201
Добре дошли , Guest
Реклами


за реклама
.
,
Новини » 2015 » Октомври » 18 » На 18 октомври е открит Античният театър в Пловдив
09:57
На 18 октомври е открит Античният театър в Пловдив

 На 18 октомври 1981 година е открит един от най-добре запазените антични театри в целия свят – този в Пловдив, и единствената антична театрална сграда по българските земи. Той се нарежда сред важните архитертурни наследства на човешката цивилизация в световен мащаб и осъществява пряка приемственост с отдавна отминали времена и цивилизации.

Зрителните места на театъра са ориентирани на юг — към античния град в низината и планината Родопи. В план театърът е полукръг с външен диаметър 82 метра.

Откритото зрително пространство — кавея, включва 28 концентрични реда мраморни седалки. Те са разделени от пътека – диазома на два ранга. Във височина двата ранга са прeсичани от тесни радиални стълби, които разделят кавеята на трапецовидни сектори — керкиди. Зрителните места обграждат сцената – орестра, която е с форма на подкова и диаметър 26,64 метра.

От южната страна на орxестрата е сценичната постройка – скене. Тя е триетажна сграда, която в източния и западния си край завършва с издадени към кавеята проскении, в които са поместени стълбите за етажите. Сценичната площадка (проскений) е висока 3,16 м. с фасада към орхестрата, декорирана с йонийска колонада от мрамор, която е увенчана от триъгълни фронтони.

Фасадата на скенето към зрителите се състои от два портика на два етажа — първият етаж е в римо-йонийски, а вторият — в римо-коринтски ордер. Фасадата е просечена от три симетрично разположени врати.

Входовете — пародоси — към орхестрата, отначало — открити, по-късно — засводени, свързват кавеята със сценичната постройка. Подземен проход със засводен коридор започва от центъра на орхестрата, преминава под сценичната постройка и излиза извън сградата.

 

Втори засводен проход преминава под централния сектор на високия ранг и свързва кавеята на театъра с Трихълмието. Над него е изградена ложата за почетните лица.

Според открит строителен надпис върху фриз-архитрава от източния проскений, построяването на театъра е станало по времето на римския император Марк Улпий Траян (98–117).

По подобие на театрите по цялата Римска империя, така и на театъра във Филипопол почетните зрителски места са надписвани. Освен за представителите на градската управа, обозначения има за магистрати, приятели на императора и др. Откритите почетни надписи показват, че сградата е използвана и за седалище на тракийското провинциално събрание.

Вероятно част от зрелищата с борби с животни са се провеждали в театъра, тъй като съществуват специфични особености на конструкцията му. Открити са следи от обезопасителни съоръжения пред първия ред и трите стълбища, които пресичат подиума. Най-вероятно тези допълнения са направени във връзка с посещението на император Каракала във Филипопол през 214 г.

Античният театър в Пловдив е разположен в Стария град, в седловината между двата хълма Джамбаз и Таксим тепе. Построен в началото на II в.н.е., по времето на император Траян (98 – 117), той е един от най-добре запазените антични театри в света.

 

Категория: История и култура | Добавено от: kubratnews
Коментари: 0
omForm">
avatar