Животните са не само симпатични, но и изключително хитри и умни. Митът, че разчитат само на природните си инстинкти окончателно е разбит.
Кой ли не е повтарял в развитието на човешката история, че ние сме най-интелигентни в животинското царство, притежаваме изключителни качества и можем да се похвалим с невероятни постижения.
„Увереността в превъзходството на човешките познания е неизменна част от философията и науката. Дори Аристотел, вероятно най-влиятелният сред всички мислители, твърди, че хората са над останалите видове заради изключителната си способност да размишляват”, казва д-р Артър Саниотис, един от експертите, посветили се на темата.
Според професора по антропология и сравнителна анатомия Мачей Хенебърг животните често притежават различни способности, които не биват разбирани от хората.
„Фактът, че те (животните) не могат да ни разбират, докато и ние не разбираме тях, не означава, че интелигентността ни е на различни нива, а че просто е от различен вид. Когато чужденец се опита да общува с нас, използвайки несъвършена, неясна версия на нашия език, впечатлението ни е, че той не е много интелигентен. Действителността обаче е съвсем различна”, подчертава професорът.
По думите му животните имат различен тип интелигентност, която е подценена заради склонността на човека да се фиксира върху езика и технологиите. Става дума например за социална и кинетична интелигентност. Някои бозайници, като гибоните, например, могат да възпроизведат голям брой различни звукове – над 20 разновидности със съвсем различно значение, които позволяват на тези дървесни примати да общуват помежду си в тропическата гора. Фактът, че не изграждат свои къщи, не е релевантен към гибоните.
Ето и няколко интересни клипчета на забавни ситуации с животни, които не просто ще ви накарат да се усмихнете, но и ще ви впечатлят.