Във всички епархии на Българската православна църква ще бъде отслужена тържествена света литургия по повод Васильовден или Сурваки. На този ден църквата почита и Св. Василий Велики един от ранните християнски философи.
Празничната света Литургия в патриаршеската катедрала „Св. Александър Нeвски" ще започне в 10.00 часа. Литургията ще оглави митрополитът за САЩ, Канада и Австралия Йосиф, а Светейшият патриарх Неофит ще вземе молитвено участие в нея. След това Негово Светейшество Българският патриарх Неофит ще отслужи Молебен за благословение на Новата 2017 година, в края на който ще произнесе слово за настъпващата нова година.
...
" Прочетете още "
|
На 27 декември православната църква почита паметта на първия християнски мъченик – Св. Стефан. Стефановден е третият ден на Коледа и последният празник за годината.
Свети Стефан е създател на първата християнска общност, а юдеите завидели на влиянието му сред хората, обявили го за измамник и го пребили с камъни. Единствената, която се молела за него, била Св. Богородица.
Приготвят се месни ястия и на трапезата се събира цялото семейство. Младите семейства ходят на гости на кумовете си или на по-възрастни роднини. Най-често се приготвят свинско с кисело зеле и б
...
" Прочетете още "
|
Православната църква почита днес паметта на св. Николай Мирликийски Чудотворец. Днешния празник народът нарича Никулден. Св. Николай е покровител на моряците и рибарите и банкерите.
Николай Мирликийски е роден през III в. в Патара, днешна Мала Азия. След праведен монашески живот е избран за архиепископ на град Мир, Ликийска област. Умира през 342 г. Мощите на светеца днес се пазят в италианския град Бари. Според народните вярвания светецът причинява бурите в морето и затова на Никулден всички гемии спират да се движат.
Подрежда се празнична трапеза, на която задължително
...
" Прочетете още "
|
В българските представи, Сава е жена - светица, сестра на Варвара и Никола, покровителка на чумата, макар че в отделни райони на страната честват празника като на светец - мъж, покровител на вълците (вълчи пастир). Познат е също израза: "Варвара заварява болестите, а Сава ги разсява".
В някои райони се празнува за сечено и порязано, затова се избягва да се сече и реже. Жените не пипат остри предмети (ножици, ножове, игли), за да не им причинят зло Варвара и Сава. В определени райони празнуват Савинден и в чест на мъртвите. Жените приготвят варено жито и го раздават на гробището за помен.
...
" Прочетете още "
|
10 ноември 1989 г. сложи край на една епоха и постави началото на друга. Тодор Живков e пречка за перестройката на Михаил Горбачов и е отстранен. На 10 ноември на пленум на Централния комитет на БКП бе освободен от поста генерален секретар на партията Тодор Живков, който управлява еднолично в продължение на 33 години. Започват политическите промени в страната и прехода на България към демокрация и пазарна икономика.
Промените в бившия комунистически блок започнаха с идването на власт в Съветския съюз на Михаил Горбачов, който започва процес на перестройка. Ден преди свалянето на Живков в Германия бе съборена Берлинската стена. На 10 ноември 1989 година на заседание
...
" Прочетете още "
|
Днес е Архангеловден, най-големият есенен празник след Димитровден. По традиция на тази дата Българската православна църква отбелязва деня на Св. Архангел Михаил - военачалник на цялото небесно войнство от ангели, архангели и други небесни сили.
Светецът символизира тържеството на доброто, светлината и справедливостта. В църковната иконография е изобразен с копие в ръка, тъпчещ с краката си дявола. В българската народна традиция Архангеловден се свързва с почитта към мъртвите и душата на човека.
На Свети Архангел Михаил се е паднала задачата да отделя душата на човека от тялот
...
" Прочетете още "
|
Днес се навършват 27 години от кончината на великия актьор Георги Парцалев. Парцалев се ражда в град Левски на 16 юни през 1925 година. Бъдещият актьор завършва гимназия в родното си градче. След пет години студентство преминава кратко стажуване в театъра на Трудовата повинност и театъра на Строителни войски, след което (макар и без театрално образование) през 1956 е сред първите актьори, назначени в новосъздадения Сатиричен театър. Там той попада заедно с Енчо Багаров и Нейчо Попов. Все още има свидетели, които помнят изключителните му роли в в „Михал Мишкоед”, „Големанов”, „Ревизор”, „Смъртта на Тарелкин“.
...
" Прочетете още "
|
Според народните представи от Димитровден започва зимата; народната поговорка гласи: “Георги лято носи, Димитър ‐ зима”. Според легендите св. Димитър е покровител на зимата и студа и е по‐голям брат на св. Георги. Той язди на червен кон, а от дългата му бяла брада се изсипват първите снежинки. “Дойде ли Димитровден, идва и снегът” ‐ казват българите.
Затова на този ден стопаните прибират ралата си на сухо под стрехите и подреждат дървата си за огрев. От Димитровден започва подготовката за т.нар. “миши празници” на следващия ден. През това време жените не трябва да подхващат женска работа ‐ да
...
" Прочетете още "
|
18 октомври е 291-ият ден в годината според григорианския календар (292-и през високосна). Остават 74 дни до края на годината.
Събития
31 г. – В Рим по предварително начертан план е убит заговорникът Сеян. 1748 г. – Приключва Войната за австрийското наследство.
1795 г. – Обесена е Злата Мъгленска, след като е измъчвана зверски от османците, заради отказа ѝ да приеме мохамеданството; канонизирана е за светица.
...
" Прочетете още "
|
29 септември е 272-ият ден в годината според григорианския календар (273-и през високосна). Остават 93 дни до края на годината.
Събития
480 пр.н.е. – Гръко-персийски войни: Състои се Битката при Саламин, в която гръцката флота под ръководството на Темистокъл побеждава персийската флота, командвана от Ксеркс I.
1515 г. – Швейцария подписва така наречения „Вечен мир“ с Франция
1829 г. &ndash
...
" Прочетете още "
|
« 1 2 ... 5 6 7 8 9 ... 44 45 » |