Събота, 23.11.2024, 00:23
Новини Вашето IP - 3.17.155.142
Добре дошли , Guest
Реклами


за реклама
.
,
Новини » 2015 » Октомври » 5 » До 6 години затвор за любителите на автогонките
18:37
До 6 години затвор за любителите на автогонките

Зам.-министър Красимир Ципов: Предложенията за законодателни промени в ЗДП и Наказателния кодекс, изработени от групата,  ще бъдат презентирани пред народните представители, които да преценят дали да бъдат приети, съобщават от МВР.

В работната група, създадена през юли т.г., взеха участие експерти от МВР, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Върховната касационна прокуратура и други ведомства, имащи пряко отношение към проблема, поясни зам.-министър Красимир Ципов. Предложенията за законодателни промени в ЗДП и Наказателния кодекс, изработени от групата,  ще бъдат презентирани утре или вдругиден пред народните представители, които да преценят дали да бъдат приети,посочи той.
Старши комисар Благородна Макева, заместник-директор на ГД”Национална полиция”  подчерта, че една от основните причини за създаването на работната група е големият брой ранени и загинали лица при ПТП на територията на страната. Към момента, в който заработи междуведомствената група средно седмично в страната загиваха 20-25 граждани, а ранените достигаха до 220 души.Тогава бяха набелязани и предприети конкретни мерки по отношение на контрола на пътното движение. През последните няколко седмици отчитаме намаляване на броя на ранени и загинали при ПТП. Искрено се надяваме това да е резултат и от мерките, които сме предприели по отношение на контрола, заяви Макева. Тя се спря на изготвените законодателни промени, касаещи Закона за движение по пътищата, Закона за административните нарушения и наказания, Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс.
Основните промени в проекта на изменението на ЗДвП са в следните насоки:
-въвеждане на забрани и задължения за участниците в движението, насочени към повишаване на тяхната безопасност. Те са свързани със спазване на необходимо странично разстояние при разминаване, забрана за безпричинно извършване на маневри - рязка промяна посоката на движение, последователно внезапно преминаване в лентите за движение.
- въвеждане на забрани и задължения за водачите, насочени към повишаване на безопасността на превозваните от тях пътници и наказания за неспазването им - в проекта са регламентирани допълнителни ангажименти и задължения за водачите на МПС при превозване на пътници. За изминалата 2014 г. в ПТП са загинали 33  и ранени 1056 деца. Като пътници в автомобилите на своите близки са загинали 26 деца, а 477 деца са били ранени. Поради тази причина имаме завишаване на глобите за водач, който управлява МПС след употреба на алкохол и в същото време превозва пътници, както и при случаите, в които водачът отказва да бъде изпробван с техническо средство, заяви заместник-директорът на ГДНП. Въвежда се нов по-нисък праг на допустимата концентрация на алкохол в кръвта на водачите, извършващи обществен превоз на пътници и товари и диференцирани наказания – над 0,2 на хиляда до 0,7 на хиляда и над 0,7 на хиляда до 1,2 на хиляда включително. Предвидено е и наказание не само на пътниците, които не използват обезопасителни колани, но и на водачите, превозващи тези пътници. /Загиналите пътници за 8-те месеца на 2015 г. са 132, което представлява почти 30 % от всички загинали участници в движението при тежки ПТП./
- Въвежда се понятието “нов водач”, който придобива за първи път правоспособност за управление на МПС. Този подход за разграничение на базата на придобития стаж като водач, е въведен в много други европейски страни. Предвижда се новите шофьори за първите 24 месеца да получават 2/3 от максималния брой контролни точки. /Данните на загиналите за 2015 г. за първите 8 месеца за сравнение със същия период  през 2014 г. сочат, че при ПТП с водачи със стаж от 2 до 3 г., загиналите са се увеличили повече от два пъти./ Предвижда се и по-нисък нов праг на допустимата концентрация на алкохол в кръвта на новите водачи и диференцирани наказания - над 0,2 на хиляда до 0,7 на хиляда и над 0,7 на хиляда до 1,2 на хиляда включително.
- Промени, насочени спрямо неправоспособните водачи на моторни превозни средства, управляващите след употреба на алкохол или друго упойващо вещество, при отказ да бъде проверен с техническо средство или да даде кръв за медицинско изследване, както и на собствените, предоставили МПС на неправоспособни или употребили алкохол или друго упойващо вещество водачи. Регламентира се възможността за отнемане на регистрационната табела на ППС от контролните органи и служебно прекратяване на регистрацията на регистрирано ППС чрез отнемане на административното разрешение да участва в пътното движение за определен период. Служебното прекратяване на регистрацията е предвидено в случаите, когато собственик, който управлява МПС без да притежава съответното свидетелство за управление и/или е употребил алкохол с концентрация в кръвта над 0,5 на хиляда или друго упойващо вещество, както и при отказ да бъде проверен с техническо средство или да даде кръв за медицинско изследване. Подобна мярка е предвидена и в случай, когато собственик допуска или предоставя управлението на МПС на лице, което не притежава съответното свидетелство за управление и/или е употребило алкохол с концентрация в кръвта над 0,5 на хиляда или друго упойващо вещество.
-Промени,свързани с едно от най-честите нарушения -   превишаване на максимално разрешената скорост за движение. Превишената и несъобразена скорост продължава да е с най-голям дял за катастрофите по вина на водачите. Поради тази причина през 2014 г. са настъпили 2566 от тежките ПТП, при които са загинали 318 и са ранени 3293души. В тази връзка е предложението глобите за превишаване от 30 до 40 км в час, от 40 до 50 км в час и над 50 км в час да бъдат увеличени двойно. Същевременно е предвидено и следното допълнение - при заплащане на глобата в 14 дневен срок, тя да е в размер на 50% от цялата наложена сума.
- Промени, насочени към бързо налагане на наказанието и достигане до нарушителя. В проекта за изменение е предложено опростяване на процедурата по налагане на наказанията на нарушителите чрез съставяне на фиш за всички нарушения, установени от контролен орган и за които не се предвижда лишаване. По този начин се избягва многократното търсене на нарушителя за връчване на наказателното постановление и се съкращава срокът за налагане на наказанието. Предвидени са промени и по отношение на връчването на електронните фишове.
По думите на зам.-министъра на правосъдието Петко Петков, при изработването на промените в Наказателния кодекс (НК) работната група си е поставила цел на експертно ниво, чрез минимална интервенция да създаде гаранции за безопасността по пътищата.
На първо място, в глава „Престъпления против реда и общественото спокойствие“ се предлага нов текст (чл. 325г), който инкриминира т. нар. незаконни гонки. Зам. министър Петков изказа благодарност на представителите на Върховната касационна прокуратура, с чието активно съдействие е изготвен този нов състав на престъпление -  организирането или участието в неразрешени състезания с моторни превозни средства. Наказанието по основния състав е затвор от една до шест години и с глоба от три хиляди до петнадесет хиляди лева. Когато деянието е извършено повторно или когато незаконното състезание се заснема с цел разпространение, санкцията скача на лишаване от свобода от 2 до 8 години и глоба от 5000 до 20 000 лв. Тази по-тежка санкция се налага и за организиране или участие в залагания за такива нерегламентирани гонки с МПС. Във всички случаи съдът постановява лишаване от право да се упражнява определена  професия или дейност за срок от 1 до 3 години.
Участник в такива състезания не се наказва, ако доброволно съобщи на властта, предвижда още законопроектът.
На следващо място, законопроектът предвижда въвеждането на нов квалифициран състав на хулиганството по чл. 325 от НК – за нарушаване на обществения ред, извършено при управление на моторно превозно средство, се предвижда затвор до 5 години, както и лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност и/или лишаване от право да се заема определена държавна или  обществена длъжност.
С нова алинея 5 на чл. 343б се предвижда затвор от 1 до 3 години за шофьор, който превиши максимално разрешената скорост с над 60 km/h, което е установено по надлежния ред.
След задълбочено обсъждане, работната група е изоставила първоначалната идея да се конфискува моторното превозно средство, което е било управлявано от пиян шофьор или лишен от правоспособност, заяви зам. министър Петков. Вместо това, в Закона за движението по пътищата се предвижда автомобилът, управляван при извършване на престъплението да бъде дерегистриран за срок от една година, а в случай, че бъде използван през това време – управлението му се инкриминира и става наказуемо с лишаване от свобода до една година и глоба. Така се избягва ситуация, при която държавата осъществява прекомерна намеса в правото на собственост, заяви Петков.
Законопроектът предвижда и нова разпоредба в НПК, задължаваща прокурора служебно да уведомява ръководителя на съответната контролна служба, където е извършено престъплението, за прилагане на принудителните административни мерки “служебно прекратяване на регистрацията” и “временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство”, като посочва срока, за който следва да бъдат наложени” – когато обвиняемият е привлечен за някое от новововедените престъпления, извършени с МПС.

 

Категория: Новини от страната | Добавено от: kubratnews1
Коментари: 0
omForm">
avatar