Експулсирането на Георги Раковски във Влашко, освещаването на църквата в Свищов, откриването на Върховния административен съд. Това са част от събитията, с които се свързва 4 ноември в българската история.
Иларион Макариополски освещава през 1874 г. свищовската църква "Св. св. Кирил и Методий".
През 1857 година от Нови Сад във Влашко е експулсиран Георги Раковски – един от идеолозите на българското националноосвободително движение. Дунавските княжества Влашко и Молдова често пъти са мястото, откъдето революционерите създават стратегиите и тактиките за българското Освобождение. Във Влашко Раковски живее в Галац и Яш, а от 1858 г. се установява в Одеса. Там се занимава със събирателска и научна дейност - събира народни песни, пише исторически и етнографски съчинения.
В Ню Йорк е основано през 1906 г. Българо-македонско дружество "Пришелец". Други български общества в Ню Йорк са Българо-американското взаимнопомагателно общество, основано през 1906 г. След Втората световна война в Ню Йорк са създадени също така Българският национален комитет (1946 г.) и Българският национален фронт (1947 – 1968 г.).
В България през 1913 г. е открит Върховният административен съд с едно отделение, а в началото на 1914 г. е създадено и второ отделение.
На тази дата умира лечителят Петър Димков.
2013 г.
Връчен е орден "Стара планина" на Ирина Бокова, генерален директор на ЮНЕСКО - за изключително големите ѝ заслуги към Република България, за приноса ѝ за укрепване на мира и сигурността в световен мащаб и за развитието на политическите и културните контакти на най-високо равнище.
2008 г.
С указ на президента се присъжда орден "Стара планина" първа степен на Васил Стефанов за изключително големите му заслуги към Република България в областта на културата.
2006 г.
След преизбирането му за втори мандат, президентът Георги Първанов прави първата си визита зад граница в Македония. Там той присъства на откриването на обновеното и реставрирано военно гробище в Ново село.
На церемонията присъстват още българският посланик в Скопие ген. Михо Михов, лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров, председателят на патентното ведомство Костадин Манев, директорът на Агенцията за енергийна ефективност Таско Ерменков, както и много български граждани от различни краища на Македония.
След церемонията Първанов се среща с македонския президент Бранко Цървенковски. Двамата поднасят цветя пред паметника на покойния македонски президент Борис Трайковски, намиращ се в центъра на Струмица, близо до Дома на армията.
Еднодневната визита на президента Георги Първанов в Македония приключва с частна среща със съпругата и семейството на покойния македонски президент Борис Трайковски.
2000 г.
На 4 - 5 ноември се провежда Първи редовен конгрес на БСДП в СДС, на който Йордан Нихризов (на снимката) е преизбран за председател.
На 4 - 5 ноември се провежда XXXII конгрес на БЗНС – Народен съюз. За главен секретар е преизбрана Анастасия Мозер.
1999 г.
Парламентът гласува със 146 гласа “за” нов мандат на правителството на Иван Костов да преговаря за срокове за затваряне на първите четири реактора на АЕЦ "Козлодуй".
1996 г.
Деветнадесет членове на ръководството на БСП (депутати и членове на Висшия съвет) отправят открито писмо с искане за оставка на Жан Виденов от поста министър-председател. Причина за искането е тежката криза, в която изпада страната под управлението на Жан Виденов.
Президентът на Атлантическия клуб Соломон Паси е избран за заместник-председател на Атлантическата асоциация със седалище в Рим.
1992 г.
Иван Обретенов е назначен за генерален директор на Българското национално радио (БНР) и остава на този пост до 23 юни 1995 г.
1962 г.
Пленум на ЦК на БКП решава Антон Югов да бъде освободен от поста председател на Министерския съвет, а Вълко Червенков - изключен от БКП.
Антон Югов е обвинен, че се е стремял да овладее цялата власт в партията и държавата, "заговорни
чел" и "се самоизтъквал", занимавал се с "фракционерство". Наказани и отстранени от всички длъжности са и свързаните с репресивните органи през 50-те години - Руси Христозов, Георги Цанков, Георги Кумбилиев, Иван Райков, Апостол Колчев. С този пленум Тодор Живков окончателно отстранява конкурентите за лидерския пост в партията и държавата и разчиства пътя към едноличното си управление.
1952 г.
С постановление на Министерски съвет № 109 от 4 ноември 1952 г. е създадена Българска търговско-промишлена палата (БТПП), тогава с името Българска търговска палата.
1945 г.
Ръководителят на БРП (к) Георги Димитров се завръща от Москва в България след 22 години емиграция.
1919 г.
По решение на правителството са арестувани около 200 водачи на либералните партии, виновни за Втората национална катастрофа.
1913 г.
В България е открит Върховният административен съд с едно отделение, а в началото на 1914 г. е създадено и второ отделение.
1912 г.
В хода на Балканската война (1912-1913 г.) Сръбската армия овладява Битоля.
1906 г.
Съставено е двадесет и седмото правителство на Княжество България, начело с Димитър Петков.
1881 г.
В Русе е построен първият български кораб “Бот-1” с дължина 16 м, широчина 3 м и водоизместимост 60 тона, с което се поставя началото на българското корабостроене.
1874 г.
Иларион Макариополски освещава свищовската църква "Св. св. Кирил и Методий".
1857 г.
Георги Раковски е експулсиран във Влашко.
За събитията на този ден в българската история припомня Агенция "Фокус"
|