Освобождаването на Струмица, откриването на мъжко училище в Пловдив, овладяването на Кюстенджа в хода на Първата световна война. Това са част от събитията, с които се свързва датата 22 октомври в българската история.
На тази дата в 1860 г. - американските протестантски мисионери откриват в Пловдив мъжко училище.
В 1912 г. - по време на Балканската война (1912-1913 г.) частите на 7-а пехотна дивизия освобождават Струмица (Македония).
През 1916 г. по време на Първата световна война (1914-1918 г.) войските на 3-та армия преминават в преследване на изтеглящите се руско-румънски войски в Добруджа. Същия ден българската конна дивизия овладява Кюстенджа (Румъния).
1921 г. - македонски дейци на войводата Иван Бърльо убиват военния министър Александър Димитров край с. Козница в Конявската планина. На 24 октомври е обявено "усилено военно положение" в Софийски, Кюстендилски и Петрички окръг.
Навършват се 112 години от рождението на големия български художник Златю Георгиев Бояджиев (1903 г.). Негови картини са: "Баба и внуче", "Овчари край село Брезово", "Зима в Пловдив", "Свинарка", "Към кланицата", "Стълпотворение", "Нестинари".
2011 г.
Ден за размисъл преди изборите за Президент на Република България и за местна власт.
Провежда се кампания под надслов „Борбата с бедността е и мой ангажимент”. Изнесена е статистика, която показва, че 85 милиона души в Европа живеят в бедност, като 20% от тях са деца. В Източна Европа 60 млн. души разполагат с по-малко от ? 2 на ден. Според публикувани данни на Евростат за 2008 година : Най-бедният регион в Европейския съюз е Северозападна България (брутният вътрешен продукт на човек е 28% от средния за Европа), а най-богатият е Лондон (брутният вътрешен продукт на човек е 343% от средния за Европа). Разликата в доходите на хората от двата региона е 12.25 пъти. Пет от седемте най-бедни региона в Европейския съюз се намират в България.
2010 г.
Мехмет Гюджюк - извънреден и пълномощен посланик на Република Турция в Република България, е удостоен с орден „Стара планина: - първа степен „за изключително големите му заслуги за развитието на българо-турските отношения и по повод окончателното му отпътуване от страната.“
2008 г.
Мариу Жезуш душ Сантуш е награден с орден „Стара планина” - първа степен „за изключително големите му заслуги за развитие на българо-португалските отношения и по повод окончателното му отпътуване от страната“.
2007 г.
Присъден е орден „Мадарски конник” - първа степен на:
1. Нийл Буне – постоянен представител на Програмата на ООН за развитие (ПРООН) и постоянен координатор на ООН в Република България получава орден „Мадарски конник” „за особено големия му личен принос за сътрудничеството на Република България с ПРООН и по повод окончателното му отпътуване от страната“.
2. Ханко фон Кнобелсдорф „за особено големите му заслуги за развитието на българо-германското икономическо сътрудничество първа степен „за особено големите му заслуги за развитието на българо-германското икономическо сътрудничество”.
2006 г.
В България се провежда първият тур на Президентски избори. Кандидатпрезидентските двойки са 7. На втори тур продължават 2 двойки: Георги Първанов и Ангел Марин, издигната от Инициативен комитет, и Волен Сидеров и Павел Шопов, издигната от ПП „Атака”. Изборите са спечелени от първата двойка с почти 76% от гласовете на гласувалите гласоподаватели.
2001 г.
В италианския курорт Каденабия започва семинар на ОДС, организиран от фондация "Конрад Аденауер" и Европейската народна партия. Приета е декларация, която потвърждава политиката на ОДС като опозиционна сила и остро критикува управлението на НДСВ. Единствено Стефан Софиянски не гласува за декларацията.
Българският премиер Симеон Сакскобургготски започва първото си официално задгранично посещение в Белгия, където се среща с белгийския министър-председател, с председателя на Европейската комисия Романо Проди, с генералния секретар на НАТО лорд Джордж Робъртсън и с комисаря по присъединяването Гюнтер Ферхойген.
1967 г.
Започва седемдневното официално посещение на министър-председателя на Кралство Норвегия - Пер Бортен в България.
1966 г.
В Плевен започват да се провеждат Лауреатски дни "Катя Попова", които от 1970 г. прерастват в Международен музикален фестивал.
1937 г.
В България са насрочени първите парламентарни избори след преврата на 19 май 1934 г.
1921 г.
Македонски дейци на войводата Иван Бърльо убиват военния министър Александър Димитров край с. Козница в Конявската планина. На 24 октомври е обявено "усилено военно положение" в Софийски, Кюстендилски и Петрички окръг.
1916 г.
По време на Първата световна война (1914-1918 г.) войските на 3-та армия преминават в преследване на изтеглящите се руско-румънски войски в Добруджа. Същия ден българската конна дивизия овладява Кюстенджа (Румъния).
1913 г.
Издаден е царски манифест за поемане управлението на новите земи и за всеобща амнистия в тях, одобрена от 15-то ОНС на 4 март 1914 г.
1912 г.
По време на Балканската война (1912-1913 г.) частите на 7-а пехотна дивизия освобождават Струмица (Македония).
1886 г.
Капитан Николай Набоков организира въоръжен бунт в Бургас против Регентството, който бива потушен от армията. Набоков е осъден и като чуждестранен поданик е предаден на руския консул в Бургас.
1879 г.
Открива се Областното събрание на Източна Румелия. За председател е избран Иван Гешов.
1860 г.
Американските протестантски мисионери откриват в Пловдив мъжко училище.
За събитията на този ден в българската история припомня агенция "Фокус".
|