Събота, 23.11.2024, 00:50
Новини Вашето IP - 18.221.68.196
Добре дошли , Guest
Реклами


за реклама
.
,
Новини » 2015 » Октомври » 11 » Денят 11 октомври в българската история
08:55
Денят 11 октомври в българската история

 

Влизането в Лозенград, освобождаването на Кърджали, превземането на Неготин и Прахово в хода на Първата световна война. Това са част от събитията, с които се свързва датата 11 октомври в българската история. През 1912 г. по време на Балканската война части на 5-а и 6-а дивизия влизат в Лозенград. Същия ден Хасковският отряд освобождава Кърджали а бреговата батарея, охраняваща Варна, открива огън по турския крайцер „Меджидие" и го принуждава да се изтегли в открито море, съобщи  „Фокус“.
 

По време на Първата световна през 1915 г. 2-ра Бдинска бригада завзема Неготин и дунавското пристанище Прахово.
По време на Втората световна война през 1944 г. българското правителство получава нареждане от Антихитлеристката коалиция за изтегляне в 15-дневен срок на българските войски от Беломорието. Това е предварително условие, което България трябва да изпълни, за да се пристъпи към преговори за подписване на примирие. На този ден през 1866 г. е роден основателят на модерното пчеларство в България, книжовник, публицист, преводач, читалищен деец - Марко Колев Вачков. 


2002 г.
Държавната агенция за младежта и спорта е преобразувана в Министерство на младежта и спорта, ръководено от Васил Иванов-Лучано от листата на НСДВ. 

2000 г.
Президентът присъжда Орден „Стара планина” на:
1. Сьорен Хаслунд-Кристенсен, лорд шамбелан на датския кралски двор – първа степен
2. Фрийс Арне Петерсен, постоянен държавен секретар на министерство на външните работи на Кралство Дания – първа степен
3. Кристиан Фабер-Род, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Дания в Република България – втора степен
4. подполк. Кристиан Ойшън-Улсен, церемониал майстор, шамбелан – втора степен с мечове
5. Биргер Рийс-Йоргенсен, държавен секретар на министерство на външните работи на Кралство Дания – втора степен
6. Морген Кристенсен, адютант на Негово Кралско Височество принца-консорт на Кралство Дания – втора степен
7. Маргарете II, кралица на Дания – лента 

1998 г.
Съпругата на американския президент Хилари Клинтън пристига в София. Повод за посещението й е международната женска конференция на тема "Жената и 21 век". Форумът е организиран по инициатива на Антонина Стоянова, Ева Соколова, Елена Костова и няколко женски организации. 

1990 г.
На 11 и 12 октомври на посещение в София е Мишел Камдесю, генерален директор на МВФ. Той дава положителна оценка на демократичните промени в България. 
България става член на МВФ на 26 септември 1990 г., след като официално заявява кандидатурата си на 25 февруари 1990 г. 
Международният валутен фонд е специализирано учреждение при ООН. Създаден през 1944 г. в Бретън Удс, САЩ. Той е със седалище - Вашингтон. МВФ регулира валутните отношения между страните членки и подпомага развитието на международната търговия. Предлага специални кредитни улеснения за подпомагане на икономически слабите и задлъжнелите страни. Използва като кредитни пари специални права на тираж. В капитала най-големи са вноските на САЩ, Великобритания, Германия, Франция и Япония, които имат ръководно положение. През 2000 г. в МВФ членуват 183 държави. 

1944 г.
По време на Втората световна война (1939-1945 г.) българското правителство получава нареждане от Антихитлеристката коалиция за изтегляне в 15-дневен срок на българските войски от Беломорието. Това е предварително условие, което България трябва да изпълни, за да се пристъпи към преговори за подписване на примирие. 

1915 г.
По време на Първата световна (1914-1918 г.) 2-ра Бдинска бригада завзема Неготин и дунавското пристанище Прахово. На 13 октомври Тунджанската дивизия завзема Княжевец, а 2-ра конен полк влиза в Бърза паланка. 

1912 г.
По време на Балканската война (1912-1913 г.) части на 5-а и 6-а дивизия влизат в Лозенград. Същия ден Хасковският отряд освобождава Кърджали, а на 12 октомври Родопският отряд влиза в Смолян. 

1912 г.
Брегова батарея, охраняваща Варна, открива огън по турския крайцер „Меджидие" и го принуждава да се изтегли в открито море. 

1883 г.
За председател на Областното събрание на Източна Румелия е избран либералът Георги Странски. 

Категория: Новини от страната | Добавено от: kubratnews
Коментари: 0
omForm">
avatar