Петък, 22.11.2024, 21:18
Новини Вашето IP - 3.133.108.224
Добре дошли , Guest
Реклами


за реклама
.
,
Новини » 2016 » Юли » 19 » ДА ОПАЗИМ РЕКОЛТАТА И ГОРИТЕ ОТ ПОЖАРИ!
11:01
ДА ОПАЗИМ РЕКОЛТАТА И ГОРИТЕ ОТ ПОЖАРИ!

 

 

С настъпването на летния сезон и увеличаване на температурите, зачести риска от възникване на пожари в земеделските земи. Кампанията по прибиране на реколтата от житни култури в област Разград тепърва предстои. За недопускане на произшествия  Регионална Дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” – Разград напомня следното:

 

Съгласно чл. 6, ал. 1, т. 2 от Закона за опазване на земеделските земи се забранява изгаряне на стърнища и растителни остатъци в земеделските земи.
съгласно чл. 137, ал. 3 от Закона за горите по време на пожароопасния сезон се забранява паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние, по-малко от 100 м от границите на горските територии.


За осигуряване на безопасността през пожароопасния сезон, също така и осъществяването на успешна жътвена кампания, от служителите на РД ПБЗН – Разград апелира към гражданите да спазват следните мерки за безопасност:

 

Не палете огън на открито във ветровито време. Това е предпоставка за пренасяне на големи разстояния на запалени частици и може да доведе до бързо разпространение на пожара с обхващане на значителни площи от огъня. В дворовете палете огън само, ако предварително сте обезопасили огнището и сте подготвили подръчни уреди за пожарогасене (съдове с вода и пясък, тупалки и др.); Особена бдителност по отношение на мерките за пожарна безопасност трябва да проявяват пастири, козари, пчелари, ловци, туристи, собственици на вилни и земеделски имоти, защото те са едни потенциални причинители на пожарите в житни и горски масиви, поради небрежност; Да не се допуска паркирането на превозни средства и нощуването им покрай пътища, които минават в близост до складиран фураж, покрай посевите или през тях от настъпване на восъчна зрялост до прибирането на реколтата;
Да не се палят стърнища, сметища или други отпадъци около селскостопанските имоти, горски масиви и вилни зони;
Повишена пожарна опасност се крие и в хвърлянето на недобре изгасени цигари при преминаване покрай сухи треви или край засети земеделски площи. Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки – дефекти по тях могат да имат ефектът на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци;
Да не се позволява на деца да играят с кибрит или други запалителни средства.

 

Не забравяйте, че от запалвания в земеделските земи, пасища и др., много често пожарът се разпространява изключително бързо в горите!
Горските пожари нанасят сериозни щети на околната среда. Те се разпространяват бързо на големи площи в пресечени местности и труднодостъпни за противопожарната техника места. Сухото време, изсъхналата растителност и вятърът са фактори, които бързо усложняват пожарната обстановка. Характерно за горските пожари е това, че фронтът на пожара често променя посоката си (вследствия на вятъра и турболентните въздушни течения при пожар).

 

Поради това за ликвидирането им се изискват значителни сили и средства. Пожарната статистика показва, че в 1 % от случаите горските пожари се причиняват от мълнии, а в останалите 99 на сто причина за огнените бедствия е била човешката небрежност. За да опазим зеленото богатство на страната от пожари, стриктно трябва да спазваме противопожарния ред в горите.


 Особено бдителни по отношение на мерките за пожарна безопасност трябва да сме както в гората, така и в близост до залесени площи. Горската постеля от изсъхнали листа и треви е леснозапалима дори от сравнително слаби източници на запалване с краткотрайно действие като например хвърлена кибритена клечка, което допринася за бързото разпространение на горенето.


Съгласно Закона за МВР при установяване на нарушения на правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи и горите се налагат глоби в размер от 200 до 2000 лева.

При откриване на признаци на запалвания и пожар в полето търсете  най-бързата възможност за подаване на сигнал на тел. 112 или най – близкото управление на МВР.

 

Статистическа информация:


Ожънати площи: Пщеница – 470040 дка (92%); Ечемик – 103665 дка(100%); Тритикале – 250 дка(55%).


Допусната земеделска техника: Зърнокомбайни – 336 бр.; Друга техника (товарни автомобили, трактори, сламопреси, ремаркета) – 1276 бр.
 Брой пожари, възникнали по време на провеждането жътвена кампания 2016 г. на територията на Област Разград  - 5 бр;


Пожари с материлани загуби: 1 бр.


Унищожено: Хидравлични маркучи и част от ел. инсталация на хедер на зърнокомбайн;


Общ брой връчени актове за установяване на административни нарушения (АУАН) във връзка с нарушения на правилата и нормите за пожарна безопасност по време на жътвената кампания – 23 бр.


 

 

 

Категория: Новини от региона | Добавено от: kubratnews
Коментари: 0
omForm">
avatar