© Министерски съвет
Очевидно е, че ако не се борим срещу корупцията, контрабандата, трафика във всички държави по света или ако оставим дори само следи от нея, то тогава не бихме били успешни. Това заяви премиерът Бойко Борисов, който участва в провеждащата се в Лондон Антикорупционна среща на върха.
Борисов отбеляза напредъка на страната ни през последните две години и успехите, които е постигнала в борбата с корупцията. Пред участниците във форума премиерът посочи, че в резултат на съсредоточаването на усилията на правителството и държавните органи върху този проблем и на антикорупционните действия са конфискувани активи, придобити от престъпна дейност, и са събрани милиарди евро в държавния бюджет. Впечатли ме колко добре познават нашата дейност в противодействието на контрабандата, коментира по-късно той.
Министър-председателят съобщи, че е коментирал с директора на Международния валутен фонд Кристин Лагард евентуално нейно посещение в страната ни, за да се запознае с работата на Бюрото за борба с контрабандата, както и с всички мерки, които се предприемат. „Ще се запознае с дейностите в съдебната система, които правим, за да стане тя по-ефективна и бърза в борбата с тези много свързани неща – корупция и контрабанда“, посочи Борисов.
Министър-председателят отбеляза, че досега всяка държава е прилагала свои мерки по отношение на борбата с корупцията и контрабандата. Той не скри изненадата си от изнесения на срещата факт, че в държави, сочени за пример, има случаи, в които даването на подкуп не е наказуемо. В рамките на форума е поставен въпросът и за обществените поръчки и за това как да се намери общ механизъм, за да може да има прозрачност и да се строи едновременно на ниска цена и с високо качество. „За първи път виждам самокритичност и решителност по отношение на необходимите действия. Явно в цял свят има проблем с това, убеден съм, че ще се намерят решения”, посочи Борисов.
„Оптимист съм, че като противодействаме на този бич, също толкова опасен като рака и тероризма, и ако поемем силен ангажимент за борба с него, това би дало повече мотивация на гражданското общество, на медиите, на бизнеса, да работим заедно“, допълни премиерът. Той заяви готовността на българското правителство да подкрепи решенията, взети от международната общност на форума в Лондон, за постигане на пълна прозрачност на собствеността, на транзакции, на публични разходи и посочи, че България ще подкрепи британската инициатива за създаване на международен център по антикорупционно право.
|