Петък, 22.11.2024, 15:23
Новини Вашето IP - 3.142.98.60
Добре дошли , Guest
Реклами


за реклама
.
,
Новини » 2015 » Декември » 24 » "Архивите говорят": „Стопани на своя град“– филм за град Кубрат
16:27
"Архивите говорят": „Стопани на своя град“– филм за град Кубрат

Явно мнозина кубратчани са си задавали въпроса защо няма филм за техния град или разширен исторически репортаж. Истината е, че има и той вече е публикуван за първи път в интернет пространството. Филмовата лента е заснета преди около 40 години, а монтажа е направен в София.

 Филма е изготвен по държавна поръчка през 1978 год. от Агенция „СОФИЯ - ПРЕС“ и държавната телевизия по сценарий на Юрий Куцаров и Кънчо Илиев.

 Филмът „Стопани на своя град“ обобщава постигнатото и направеното в Кубрат и района през епохата на социализма и петилетките (петгодишни стопански планове). Времена, за които мнозина ще гледат с носталгия, а други с облекчение.
 Истината обаче е такава, че Кубрат е бил силно развит и индустриален град. В града е кипял живот, а десетки предприятия осигурявали прехраната и спокойствието на гражданите.  Земеделието, животновъдството и като цяло стопанския отрасъл били в разцвет, а строителството - всеобхватно.

 Естествено проблеми са съществували и преди 40 години ѝ то в чисто технологично отношение, но материалната база винаги е успявала да задоволи нуждите на гражданите. Дори и тогава е бил повдиган въпроса за канализация на града, която за радост на кубратчани днес вече е факт. Стоките в магазините били по-еднообразни, но пък за разлика от днешните продукти много по-качествени. Осигурен градски транспорт, светофарна уредба. Безплатното образование, медицинско обслужване и здравеопазване са само малка част от нещата, които днес струват изключително скъпо на хората, града и демократична България.

Във филма преобладават и парадоксални фрази от онова време, като например: „Буржоата е виновна за съсипването на горите“ или „заводът ни работи и изнася продукция без нито една рекламация“ и т.н. Никой обаче не може да вини онова общество, защото епохата е била такава. Общество, изградило десетки заводи, детски градини, жилища, училища и др.

 

 Хубав или лош период от историята на България цифрите са красноречиви. От близо 15-хиляден град, то днес Кубрат едва наброява пет-шест хиляди жители. Населението на общината от близо 30 хиляди се е стопило до изключително рекордни нива. Причини за тази тревожна тенденция са главно безработицата, демографската криза, високата смъртност, състаряване на населението, миграцията.

Лентата проследява развитието на градчето, образователното и културно дело, икономика, стопанство по времето на управление на тогавашния кмет Любен Колев, който е и главен консултант заедно със Атанас Спасов във филмовата продукция.

 Интересно е да се видят кадрите на режисьора К. Илиев и да преоткрием Кубрат така както не сме го виждали.
Филмът започва и завършва с песента „Моят град“ и въздушни снимки над Кубрат. Изключителен е факта, че за първи път виждаме Лили Иванова да шофира автомобил и да пее за тихото градче.

Уникални са и снимките на местата от където преминава съветското возило. В полезрението ни попада стария театър, къщите по ул. „Княз Борис I“, банката и сградата с часовниковата кула - символ на град Кубрат.

ФИЛМ

През декември 2015 г. „Kubrat News“ обработи и филтрира 30-минутната филмова лента, защото качеството и бе в изключително лошо състояние. Изказваме благодарности на хората, съхранили тези уникални кадри. Благодарим и на много други наши партньори за изнамирането на филма!

 

 

Категория: Новини от Кубрат | Добавено от: kubratnews
Коментари: 1
avatar
1
Помня като снимаха филма.Кадрите с вокалната група за руски частушки и танцовата са снимани специално.Жалко,че повечето от тях са се изгубили с времето.
omForm">
avatar